GASTROSKOPIJA

GASTROSKOPIJA

Augšējā endoskopija jeb GASTROSKOPIJA (FGS) ir videoendoskopiska izmeklēšanas metode, tā ir visprecīzākā metode un ļauj savlaicīgi konstatēt kuņģa – zarnu trakta gļotādas izmaiņas, kā arī iegūt audu paraugus morfoloģiskai izmeklēšanai.

Procedūras laikā caur pacienta muti gremošanas sistēmā tiek ievadīta optiska ierīce – lokana caurulīte, kurai galā ir gaismas avots un kamera, kas ļauj monitorā detalizēti apskatīt barības vada, kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas gļotādu. Izmantojot endoskopa kanālu, var veikt arī diagnostiskas un medicīniskas manipulācijas, piemēram, noņemt polipus, ārstēt asiņojošu čūlu, veikt biopsiju – paņemt gļotādas audu paraugus, lai izvērtētu audzēju risku.

Kas jāzina pacientam pirms FGS izmeklējuma

Pieteikšanās – reģistrācija uz izmeklējumu tiek veikta Radioloģijas reģistratūrā, slimnīcas ēkā A. Pormaļa 125, Jēkabpilī (tālr. 62203333, izvēle “2”);
Izmeklējumu var veikt ar vai bez narkozes; izmeklējumi narkozē notiek pirmdienās un ceturtdienās;
Ierašanās uz izmeklējumu:
Uz parasto izmeklējumu pacients ierodas tieši kabinetā, saskaņā ar reģistrācijas laiku;
Uz izmeklējumu narkozē pacients ierodas dienas stacionārā, saskaņā ar reģistrējoties norādīto laiku (pacientiem jāierodas pirms izmeklējuma laika, lai līdz izmeklējuma uzsākšanai nodrošinātu anesteziologa apskati);

Dokumentācija:

Norīkojums uz izmeklējumu;
Gadījumos, ja izmeklējumu paredzēts veikt narkozē, papildus nepieciešams:

  • EKG apraksts (ne vecāks par 1 mēnesi),
  • Pacienta aizpildīta Pirms anestēzijas aptaujas lapa,
  • Iepriekš veiktu endoskopijas izmeklējumu rezultāti (iekļauti nosūtījumā), ja izmeklējumi veikti citā ārstniecības iestādē,
  • Izraksti no slimības vēsturēm par iepriekšējām stacionārā ārstētām saslimšanām.

Sagatavošanās gastroskopijas izmeklējumam:

Uz gastroskopijas izmeklējumu pacientam ir jāierodas tukšā dūšā!
Iepriekšējā vakarā vēlams paēst vieglas vakariņas, bet ne vēlāk kā plkst. 20. Pēc vakariņām drīkst dzert negāzētu ūdeni un tēju. Nedrīkst dzert pienu!
Izmeklējuma dienā nedrīkst ēst, dzert un smēķēt.
Lai atvieglotu procedūru un novērstu vemšanas tieksmi, dažkārt pirms izmeklējuma pacientam ievada vieglu intravenozo anestēziju. Tas nodrošina arī kvalitatīvāku izmeklējumu.
Informējiet ārstu par visiem medikamentiem, kurus Jūs lietojat. Iespējams, ka ir vai nu jāpārtrauc medikamentu lietošana, vai jāpielāgo to deva atbilstoši situācijai. Informējiet ārstu arī par iespējamu alerģiju, ja Jums tāda ir bijusi pret kādu medikamentu, vai citām nopietnām slimībām, ar kurām slimojat. Informējiet ārstu, ja Jums kādreiz pirms stomatoloģiskām procedūrām nozīmētas antibiotikas, jo iespējams, ka Jums tādas nepieciešamas arī pirms augšējās gremošanas trakta endoskopijas.

Ko var just augšējās endoskopijas laikā?

Pirms procedūras ārsts kaklā iesmidzinās medikamentu, kas padara rīkli nejutīgu. Lai Jūs procedūras laikā būtu atslābis un mierīgs, iespējams ievadīt kādus nomierinošus medikamentus. Nereti endoskopija tiek veikta arī narkozē, anesteziologa uzraudzībā. Procedūras laikā, Jums guļot uz kreisajiem sāniem, endoskops caur muti tiks ievadīts barības vadā, kuņģī un divpadsmitpirkstu zarnā. Endoskopa ievadīšana Jums netraucēs brīvi elpot. Procedūra ilgst mazāk par 10 minūtēm.
Kādas ir iespējamās blakusparādības vai komplikācijas augšējās gremošanas trakta endoskopijas laikā?
Kvalificētu un sertificētu endoskopistu veiktās procedūras parasti ir ar minimālu komplikāciju vai blakusparādību skaitu. Ir paaugstināts risks asiņošanai, ja tiek veikta polipektomija (noņemti polipi no gļotādas) vai ņemtas biopsijas no gļotādas vairākās vietās. Retos gadījumos komplikācijas var būt arī no nomierinošiem medikamentiem, kurus lieto manipulāciju laikā, kā arī tās var rasties, ja ir smagas blakusslimības. Lai agrīni atpazītu komplikācijas un tās sekmīgi ārstētu, nekavējoties ziņojiet ārstam, ja Jums pēc endoskopijas sākas sāpes vēderā, paaugstinās ķermeņa temperatūra.

Kas notiek pēc izmeklējuma?

Pēc izmeklējuma Jūs varbūt jutīsiet nelielu diskomfortu kaklā, nelielu vēdera piepūšanos. Šīs sajūtas pēc kāda laika izzudīs. Ja Jums ievadīti nomierinoši medikamenti, tad Jūs nedrīkstat vadīt transporta līdzekļus vismaz 12 stundas, pat tad, ja nejūtaties saguris. Jums jāparūpējas, lai būtu līdzi arī kāds pavadonis, kas palīdz Jums nokļūt mājās. Ievadītie medikamenti samazina uzmanību un koncentrēšanās spēju. Apmēram 30 minūtes pēc gastroskopijas var atkal ēst un dzert, jo tad ir atjaunojusies spēja normāli norīt.
Izmeklējuma atbildi varat saņemt tajā pašā dienā, bet, ja procedūras laikā tiek ņemtas biopsijas, tad biopsiju atbilde būs saņemama pēc 10-14 dienām.

Kontakti

Pacientu pieraksta tel. 62203333
Uzņemšanas nodaļas tel. 65237816
E-pasts: info@jrslimnica.lv

A.Pormaļa iela 125, Jēkabpils
LV-5201