KOLONOSKOPIJA

KOLONOSKOPIJA

Apakšējā endoskopija jeb kolonoskopija (FKS) ir resnās zarnas izmeklēšanas metode, ar kuras palīdzību var diagnosticēt resnās un taisnās zarnas slimības (kolītu, polipus, hemoroidus u.c. saslimšanas). Diagnozes precizēšanai ārsts var paņemt audus paraugus (biopsijas) mikroskopiskai izmeklēšanai, kā arī veikt dažādu polipu vai audzēju izņemšanu.

Kas jāzina pacientam pirms FKS izmeklējuma

Pieteikšanās – reģistrācija uz izmeklējumu tiek veikta Radioloģijas reģistratūrā, slimnīcas ēkā A. Pormaļa 125, Jēkabpilī (tālr. 62203333, izvēle “2”);
Izmeklējumu var veikt ar vai bez narkozes; izmeklējumi narkozē notiek pirmdienās un ceturtdienās;

Ierašanās uz izmeklējumu:

Uz parasto izmeklējumu pacients ierodas tieši kabinetā , saskaņā ar reģistrācijas laiku;
Uz izmeklējumu narkozē pacients ierodas dienas stacionārā, saskaņā ar reģistrējoties norādīto laiku (pacientiem jāierodas pirms izmeklējuma laika, lai līdz izmeklējuma uzsākšanai nodrošinātu anesteziologa apskati);

Dokumentācija:

Norīkojums uz izmeklējumu;
Gadījumos, ja izmeklējumu paredzēts veikt narkozē, papildus nepieciešams:

  • EKG apraksts (ne vecāks par 1 mēnesi),
  • Pacienta aizpildīta Pirms anestēzijas aptaujas lapa,
  • Iepriekš veiktu endoskopijas izmeklējumu rezultāti (iekļauti nosūtījumā), ja izmeklējumi veikti citā ārstniecības iestādē,
  • Izraksti no slimības vēsturēm par iepriekšējām stacionārā ārstētām saslimšanām.

Kolonoskopijai nepieciešama speciāla sagatavošanās:

Divas dienas pirms medikamenta Fortrans lietošanas vēlams ievērot diētu:
Nedrīkst ēst dārzeņus, augļus, biezputras, rupjmaizi, sēkliņas.
Drīkst ēst baltmaizi, piena produktus (izņemot biezpienu), liesu gaļu bez cīpslām un skrimšļiem, olas, mannas biezputru, liesu desu („doktordesu”), un dzert ūdeni, minerālūdeni bez gāzes, nesaldinātu tēju.
Aptiekā jāiegādājas zarnu tīrīšanas līdzekļi – „Fortrans” (četras paciņas).
Vienu dienu pirms kolonoskopijas pacients laikā no pl. 7.00 līdz 9.00 ēd vieglas brokastis (piemēram, baltmaize ar sviestu, vārīta ola, doktordesa, nesaldināta tēja, kefīrs). Pirms un pēc Fortrans lietošanas drīkst dzert ūdeni, tēju bez cukura vai negāzētu ūdeni pēc vajadzības.

Medikamenta Fortrans lietošana:

Fortrans 4 pulverus izšķīdināt vārītā ūdenī (4 litri)
Lietošanas grafiks:
1) Izdzert 13:00-14:00 1 litru un 1 stundas pārtraukums.
2) Izdzert 15:00-16:00 1 litru un 1 stundas pārtraukums.
3) Izdzert 17:00-18:00 1 litru un 1 stundas pārtraukums.
4) Izdzert 19:00-20:00 1 litru.

Pēc pirmā 1 litra Fortrana lietošanas sāksies caureja, tamdēļ neplānot pēc 13.00 nekādas aktivitātes. Ja Fortrana garša nav tīkama, drīkst pievienot šķīdumam citronu vai apelsīnu sulu bez biezumiem. Fortrānu dzeriet nelielām porcijām pakāpeniski, jo liels apjoms var izraisīt kuņģa strauju paplašināšanos un kā sekas tam – sliktu dūšu vai vemšanu. Atcerieties, ja grūti ievērot Fortrāna lietošanas grafiku (pilnuma sajūta pakrūtē, slikta dūša u.c.), drīkst pagarināt lietošanas un atpūtas periodus. Galvenais, lai 4 l Fortrāna tiktu izdzerti.
Papildus var dzert ūdeni bez ierobežojumiem.

Kolonoskopijas dienā:

  • nedrīkst ēst,
  • no rīta drīkst lietot slāpju remdināšanai nedaudz ūdeni (bez gāzes),
  • gadījumā, ja lieto cukura diabēta ārstēšanai insulīna preparātus, no rīta un pusdienas laikā tos neievadīt,
  • pirms kolonoskopijas uzsākšanas tualetē pēdējo reizi vēlams iztukšot zarnas.

Lai pacientam atvieglotu izmeklējumu, to veic narkozē, ievadot medikamentus vēnā. Pēc narkozes var būt miegainība, galvas reiboņi, samazināta uzmanība un koncentrēšanās spējas, aizmāršība. Tādēļ pēc kolonoskopijas apmēram stundu pagulēsiet atpūtas telpā. Vēlams kāds, kas var pavadīt jūs uz mājām/darbu. Vienu diennakti pēc izmeklējuma neiesaka veikt atbildīgus un sarežģītus uzdevumus (piemēram, parakstīt līgumus, utt.), vadīt transporta līdzekļus, strādāt augstumā un ar mehānismiem, kas prasa precizitāti un koncentrēšanos.

Izmeklējuma atbildi varat saņemt tajā pašā dienā, bet, ja procedūras laikā tiek ņemtas biopsijas, tad biopsiju atbilde būs saņemama pēc 10-14 dienām.

Kontakti

Pacientu pieraksta tel. 62203333
Uzņemšanas nodaļas tel. 65237816
E-pasts: info@jrslimnica.lv

A.Pormaļa iela 125, Jēkabpils
LV-5201