PAR IESPĒJU VEIKT E-RECEPŠU ZĀĻU IEGĀDI SEV VAI CITAM CILVĒKAM

Ņemot vērā Aptieku īpašnieku asociācijas sniegto informāciju par gadījumiem, kad, iegādājoties savus e-recepšu medikamentus, pacienti personu apliecinoša dokumenta  vietā mēdz uzrādīt savu autovadītāja vai pensionāra apliecību, Rīdzinieka karti u.c., Nacionālais veselības dienests (NVD) vērš uzmanību, ka, iegādājoties e-recepšu medikamentus, aptiekā obligāti jāuzrāda personu apliecinošs dokuments, kas saskaņā ar Personu apliecinošu dokumentu likumu ir  pase vai personas apliecība (eID).

Vienlaikus NVD aicina gadījumos, kad seniors vēršas ģimenes ārsta praksē ar lūgumu informēt par viņam izrakstītās e-receptes ID numuru, būt atsaucīgiem un nepieciešamības gadījumā izdrukāt e-receptes ID numuru, tādējādi radot senioriem drošības sajūtu par zāļu iegādes procesu.

NVD atgādina, ka:

• Lai iegādātos savas e-receptes zāles, iedzīvotājam aptiekā jāuzrāda savs personu apliecinošs dokuments.
  • Lai iegādātos e-receptes zāles citam cilvēkam, aptiekā:

–          jāuzrāda e-receptes ID numurs (redzams E-veselības sistēmā ārstam un pacientam);

–          jānosauc tā cilvēka vārds un uzvārds, kuram zāles tiek iegādātas;

–          jāuzrāda savs personu apliecinošs dokuments.

• Ja vizītes laikā e-receptē kā zāļu saņēmējs tiek norādīts cits cilvēks, kurš pacienta vietā iegādāsies izrakstītos medikamentus, e-receptē norādītajam zāļu saņēmējam aptiekā arī jāuzrāda e-receptes ID numurs un savs personu apliecinošs dokuments. Saņēmēja norādīšana e-receptē nozīmē, ka konkrētās e-receptes zāles aptiekā drīkstēs iegādāties tikai pats pacients vai norādītais saņēmējs (t.i. neviens cits nevarēs iegādāties šīs e-receptes zāles).
  • Ja pacienta vietā zāles regulāri iegādājas cits cilvēks, pacientam ir iespēja viņu E-veselības portālā norādīt kā deleģēto personu jeb deleģēt piekļūt savā E-veselības profilā esošajiem medicīniskajiem datiem, tostarp apskatīt e-receptes un iegādāties e-recepšu zāles pacienta vietā, neuzrādot aptiekā e-receptes ID numuru. Jāatzīmē, ka deleģējumu iespējams uzlikt uz noteiktu laika periodu, kā arī to var mainīt vai atcelt. Deleģēt citu cilvēku ir iespējams, autorizējoties E-veselības portālā www.eveseliba.gov.lv, sadaļā “Tiesību deleģējumi” vai vēršoties Nacionālajā veselības dienestā ar iesniegumu.

Plašāka informācija par e-receptēm un e-recepšu zāļu iegādi ir pieejama E-veselības portālā, sadaļā “Biežāk uzdotie jautājumi“.