ULTRASONOGRĀFIJA

ULTRASONOGRĀFIJA

Ultrasonogrāfija (USG) ir nekaitīga un nesāpīga diagnostiska procedūra, kurā attēlu iegūšanai lieto augstas frekvences skaņas – ultraskaņas – viļņus. Metode nav saistīta ar jonizējošā starojuma pielietošanu, tās pamatā ir ultraskaņas spēja atšķirīgi atstaroties no dažāda blīvuma audiem. Ultrasonogrāfija ir ātri izdarāms izmeklējums, ko bez riska var veikt arī grūtniecēm. Ultrasonogrāfiski iespējams izmeklēt dažādus orgānus, izvērtēt to anatomiskās un strukturālās īpatnības, kā arī atklāt dažādas patoloģiskas izmaiņas tajos. Šai izmeklēšanai nav ierobežojumu un kontrindikāciju. Izmeklējumus var veikt neierobežotā skaitā un jebkurā vecumā. Izmeklējumus veicam ar mūsdienīgu aparatūru.

Pieteikšanās izmeklējumiem JRS Radioloģijas reģistratūrā, slimnīcas ēkā, A. Pormaļa 125 (tālr.62203333, izvēle “2”).

Dokumentācija:

  • Ģimenes ārsta norīkojums uz izmeklējumu;
  • Apdrošināšanas karte (polise);
  • Apliecinājumi par piederību pacientu kategorijai, kam piemērojamas atlaides saskaņā ar MK 17.12.2013. Noteikumu Nr.1529 punktu 23. (piem., invalīda, trūcīgā, represētā vai Černobiļas seku likvidatora apliecība),
  • Iepriekšējo izmeklējumu rezultāti un attēli.

Kas jāzina pacientam pirms ultrasonogrāfiskiem izmeklējumiem:

Uz izmeklējumu jāņem līdzi vienreiz lietojamais autiņš vai dvielītis, bahilas, salvetes vai tualetes papīrs;
Ja pacients nosūtīts uz krūts dziedzeru, vairogdziedzera, kakla, nieru, sēklinieku, perifēro asinsvadu izmeklējumiem, tad īpaša sagatavošanās nav nepieciešama. Krūts dziedzeru ultrasonoskopisko izmeklēšanu vēlams veikt 5.-12. menstruālā cikla dienā. Vēlams ņemt līdzi iepriekšējo izmeklējumu un analīžu rezultātus.
Ja pacients nosūtīts veikt vēdera dobuma orgānu ultrasonogrāfiju, iepriekšējā dienā ir vēlams atturēties no svaigu dārzeņu, augļu lietošanas uzturā. Uz izmeklējumu jāierodas tukšā dūšā, neēdušam vismaz 6-8 stundas (ja procedūra notiek pēc plkst. 15.00, no rīta var paēst vieglas brokastis). Dzert drīkst tikai ūdeni (bez saldinātājiem) bez ierobežojumiem. Caurejas līdzekļi, klizmas nav nepieciešamas. Drīkst lietot ikdienā nepieciešamos medikamentus, norijot tos kopā ar ūdeni.
Ja pacientam jāveic sonoskopija urīnceļiem, urīnpūslim, prostatai – uz izmeklējumu jānāk ar pilnu urīnpūsli. Apmēram 1 stundu pirms izmeklējuma jāizdzer apmēram 1 l šķidruma. Līdz izmeklējumam urīnpūsli iztukšot nedrīkst. (Vēlams lai pēdējā urinācija ir apmēram trīs stundas pirms izmeklējuma!!!).

Kas notiks procedūras laikā?

Pacientam jāapguļas un jāatbrīvo no drēbēm izmeklējamais apvidus. Uz ādas tiek uzziesta speciāla želeja, ar kā palīdzību ultraskaņas viļņi tiek pārvadīti audos. Pa ādu tiek virzīts detektors – instruments, kas izstaro ultraskaņu un no orgāniem atstaroto ultraskaņu arī uztver. Ārsts var lūgt pacientam dziļi ievilkt elpu un uz īsu brīdi aizturēt, kā arī mainīt ķermeņa stāvokli.

Pieejamie ultrasonogrāfijas izmeklējumi:

  • Vēdera dobuma orgānu ultrasonogrāfija (aknas, žultspūslis, žultsvadi, liesa, aizkuņģa dziedzeris);
  • Nieru un urīnizvadsistēmas ultrasonogrāfija;
  • Prostatas ultrasonogrāfija;
  • Vairogdziedzera un kakla mīksto audu ultrasonogrāfija;

Kontakti

Pacientu pieraksta tel. 62203333
Uzņemšanas nodaļas tel. 65237816
E-pasts: info@jrslimnica.lv

A.Pormaļa iela 125, Jēkabpils
LV-5201