TRAUMATOLOĢIJA – VIENS NO SLIMNĪCAS ATTĪSTĪBAS VIRZIENIEM

29/03/2021
20201204-0057-1200x800.jpg

Viena no SIA «Jēkabpils reģionālā slimnīca» prioritātēm veselības aprūpē gan šobrīd, gan kopumā ilgtermiņā ir traumatoloģijas un ortopēdijas nozares attīstība. Diemžēl mūsu slimnīcas traumatoloģija izsenis «apvīta leģendām». Tomēr mūsu mērķis ir Jēkabpils reģionālajā slimnīcā izveidot modernu un profesionālu traumatoloģijas un ortopēdijas centru, kurā tiek nodrošināti augsti novērtēti un kvalitatīvi veselības aprūpes pakalpojumi, sākot ar akūtu traumu ārstēšanu, ambulatoru diagnostiku, laikus veiktām operācijām līdz pat rehabilitācijai pēc operācijām. Lai to panāktu, ir nepieciešams laiks un ilgtermiņa ieguldījumi gan personālā, gan infrastruktūrā.

Pēdējā pusotra gada laikā esam noslēguši līgumu par darbu mūsu slimnīcā  ar diviem rezidentiem traumatologa-ortopēda specialitātē. Priecājamies un novērtējam jauno speciālistu izvēli. Tas nozīmē, ka 2022. gadā Jēkabpils reģionālajā slimnīcā būs divi jauni speciālisti, jo šobrīd abi rezidenti ir 4. rezidentūras gadā. Vienlai­kus arī šogad plānojam noslēgt līgumu vai «aizrunāt» vēl vismaz vienu topošo traumatologu-ortopēdu, jo skatāmies ilgtermiņā, un jāatceras, ka rezidentūra norit piecus gadus. Tas nozīmē, ka šī gada ieguldījums būs redzams pēc pieciem gadiem. Ja rezidents ir mērķ­tiecīgs un ambiciozs, tad pirmie ieguvumi jau redzami, sākot ar rezidentūras trešo ceturto gadu. Esam iecerējuši sekot rezidentu profesionālai attīstībai rezidentūras laikā, lai pārliecinātos par topošo speciālistu tā saucamo «saturu», proti, apgūtajām prasmēm un iniciatīvu mācību procesā.

Šeit nevar nepiekrist Latvijas vadošā traumatologa, Traumatologu-ortopēdu asociācijas vadītāja dr. Aigara Vuguļa kādā rakstā izteiktajai skarbajai patiesībai, ka traumatologs ir ārsts, kurš operē, nevis tikai poliklīnikā konsultē. Kas ir pilnīgi pamatoti, jo tikai operējošs traumatologs precīzāk jums noteiks diagnozi, izvērtēs attēldiagnostiskos izmeklējumus, kā arī nozīmēs ārstēšanas terapijas taktiku vai nosūtīs uz operāciju.

Operējoši, profesionāli traumatologi-ortopēdi  ir nepieciešami jau šobrīd, tādēļ esam izsludinājuši divas traumatologu-ortopēdu vakances, lai veidotu profesionālu un augsti kvalificētu komandu. Šiem speciālistiem piedāvājam uz­ņemties iniciatīvu attīstīt traumatoloģijas un ortopēdijas nozari mērķtiecīgi augošā reģionālā slimnīcā, paplašināt pieejamo operāciju klāstu, ieviest kādu no šaurākām traumatoloģijas un/vai ortopēdijas disciplīnām. Tomēr apzināmies, ka tieši šādi traumatologi-ortopēdi ir noslogoti viņu esošajās dzīves un darbavietās, kas ir gan universitātes slimnīcas, gan privātklīnikas. Turklāt daudzkārt speciālistu piesaistes sarežģītība atduras nevis slimnīcas iespējās nodrošināt konkurētspējīgu atalgojumu, bet gan situācijā, ka ārstiem, kā jebkuram cilvēkam, ir izveidota ģimene savā dzīvesvietā, kas ievērojami sarežģī racionālu iespēju pārcelties uz citu pilsētu.

Tādēļ, lai piesaistītu augsta līmeņa speciālistus līdz rezidentu sertifikācijai –  vērtējam mazliet cita darba organizācijas modeļa ieviešanu Jēkabpils reģionālās slimnīcas traumatoloģijā. Tas būs modelis, kas ļaus gan īstenot nepieciešamību nodrošināt 24/7 traumatologa pieejamību uzņemšanas nodaļā un traumatoloģijas operāciju veikšanu, gan attīstīt kādu no ortopēdijas disciplīnām. Traumato­loģijas operācijas ir tādas, kas veicamas uzreiz vai tu­vākajās 72 stundās atkarībā no lūzuma vietas, veida, pacienta blakus saslimšanām un veicamās operācijas veida – dažādas sarežģītības un lokalizāciju lūzumu ārstēšanai.

Pie ortopēdijas pieder tādas operācijas kā endoprotezēšana, proti, locītavas aizvietošana ar mākslīgu pie progresējošas slimības, kad parādās pastāvīgas sāpes un kustību traucējumi, kurus nav bijis iespējams izārstēt ar citām metodēm. Vis­vairāk zināma ir gūžas endoprotezēšana, bet ir arī tādi veidi kā pleca, ceļa vai elkoņa locītavas endoprotezēšana, kuras rezultātā tiek samazinātas sāpes un uzlabotas kustības slimajā locītavā. Uzreiz jāatzīmē, ka šeit ļoti būtiska ir arī rehabilitācija (vingrošana pēc fizioterapeita norādījumiem) pe­riodā pēc operācijas, tādēļ arī šo aspektu apzināmies un plānosim, lai nodrošinātu pacientu ārstēšanas pēctecību pēcoperācijas periodā.

Lai šādas operācijas būtu pieejamas kā valsts apmaksātas, ir svarīgs arī valsts finansējums, proti, tā saucamās kvotas. Jau esam do­mājuši par finansējuma iegūšanas iespējām un veidiem un plānojuši procesa uzsākšanu.

Tādēļ traumatologu-ortopēdu prasībām primārais ir traumatoloģijas operāciju veikšana dažādu lokalizāciju kaulu lūzumu gadījumos, kā arī, otrkārt, rezidentu apmācīttiesība un pieredze kādā no ortopēdijas disciplīnām. Svarīga nianse ir arī speciālista ieinteresētība un līdzdarbošanās Latvijas traumatoloģijas ortopēdijas nozares attīstībā, jo arī nākotnē vēlamies sadarboties ar Traumato­logu un ortopēdu asociāciju, kā arī veidot ciešāku sadarbību ar valstī galveno traumatologu-ortopēdu mācības vietu – Traumato­loģijas un ortopēdijas slimnīcu.

Dienas stacionārā arī turpmāk plānojam attīstīt artroskopiski veicamās operācijas. Šobrīd pleca locītavas un ceļa locītavas artroskopiskās operācijas jau vairākus gadus Jēkabpils reģionālā slimnīcā veic traumatologs ortopēds Kaspars Ūdris. Mūsdienās ceļu, plecu un citas locītavas iz­meklē un operē artroskopiski. Metode ir vienkārša un pacientam saudzīga, griezienu vietas ātri sadzīst. Artroskopiju parasti veic pleca, elkoņa, ceļa, kā arī pēdas locītavām. Tā ir piemērota gados vecākiem ļaudīm, kuriem iekaisumu un sāpes locītavās rada skrimšļu nodilums, sāļu nogulsnējumi, izaugumi, kā arī gados jauniem cilvēkiem traumu gadījumos, jo spēj sniegt ātrāku atveseļošanos un iespēju atgriezties ikdienas gaitās.

Pagājušajā gadā iesniedzām iniciatīvu Jēkabpils pašvaldībā par traumatoloģijas nozares attīstību un finansējuma piešķiršanu, un ar pašvaldības deputātu vienbalsīgu lēmumu 2021. gada budžetā ir piešķirts finansējums traumatoloģijas instrumentu iegādei līdz 40 000 eiro apmērā. Šī finansējuma ietvaros iegādāsimies traumatoloģijā un arī ortopēdijas operāciju veikšanai nepieciešamo spēka instrumentu, kā arī osteosintēžu ievades instrumentus. Arī instrumentu iegādē ir būtiska to kvalitāte un efektivitāte gan no medicīniskā viedokļa, tajā skaitā to pielietojamība un savietojamība dažādu operāciju veikšanai, gan no finansiālā viedokļa – proti, ar mazākiem nepieciešamajiem pa­pildu ieguldījumiem papild­aprīkojuma nodrošināšanā, apkopšanā un remontēšanā. Izsakām lielu pateicību vi­siem pašvaldības deputātiem par atbalstu slimnīcas attīstībai.

Jau šobrīd varam lepoties, ka Jēkabpils reģionālajā slimnīcā ir viens no labākajiem operāciju blokiem valstī gan medicīniskā aprīkojuma, gan telpu ziņā. Operā­ciju blokā ir trīs operāciju zāles, kas aprīkotas ar mo­dernu diagnostikas un anestezioloģijas aparatūru, operāciju galdiem, monitoriem. Operāciju zāles aprīkojumu atzinīgi novērtējuši dažādu nozaru ārsti, traumatologi, ķirurgi, kā arī Katastrofu medicīnas centra ārsti.

Kopumā esam paredzējuši ieguldīt finansējumu traumatoloģijas infrastruktūras attīstībā arī slimnīcas budžeta ietvaros, lai šogad aprīkotu traumatoloģijas nodaļu ar nepieciešamajiem instrumentiem. Tādā veidā kopīgiem spēkiem mums izdosies radīt speciālistiem mūsdienīgus apstākļus, uzlabot darba vidi un attiecīgi uzlabot gan pakalpojumu kvalitāti, gan pakalpojumu pieejamību.

Margarita Meļņikova, SIA «Jēkabpils reģionālā slimnīca» valdes priekšsēdētāja

KONTAKTI

Tālrunis 62203333
E-pasts: info@jrslimnica.lv
A.Pormaļa iela 125, Jēkabpils
LV-5201

    

PALĪDZĪBA

ZIŅOT PAR KORUPCIJU

KNAB
Konsultāciju tālrunis
8000 20 70

© JĒKABPILS REĢIONĀLĀ SLIMNĪCA