AGNESE VIZULE: “DARBS LABORATORIJĀ UN SLIMNĪCĀ IR KOMANDAS VEIKUMS”
Jēkabpils reģionālās slimnīcas laboratorijas vadītāja Agnese Vizule ir viena no jaunajām speciālistēm, kas sākusi darbu Jēkabpils slimnīcā. Viņa stāsta par laboratorijas sniegtajiem pakalpojumiem, tajā skaitā analīžu nodošanu kā profilaktisku ikgadēju pasākumu, rūpējoties par savu veselību, un jaunām iecerēm.
-Kas ieinteresēja mediķa darbā un lika izvēlēties tieši laboratorijas ārsta specialitāti?
-Mammai bija pazīstami draugi, kas strādāja slimnīcā, un arī es bērnībā tur biju biežs viesis. Tā bija iespēja nokļūt slimnīcas vidē, bērna acīm to visu redzēt, un jau tad ar interesi vēroju medicīnas ikdienas darbus. Nāku no Vidzemes, no Valmieras, un studiju laikā strādāju toreizējās Valmieras slimnīcas dzemdību nodaļā, kur mani ikdienas pienākumi bija saistīti ne tikai ar jaundzimušo apkopšanu, bet arī palīdzību jaunajām māmiņām: kā apgūt krūts barošanu, jauno vecāku pienākumus. Tāpat bija jāņem paraugs jaundzimušo skrīningam, un tas bija pirmais, kas man apzināti radīja interesi par diagnostiku un bija vēlme sīkāk par to uzzināt. Vēlos uzsvērt, ka laboratorijas darbs saistīts ne tikai ar diagnostiku, bet arī ar pētniecību un jaunām diagnostikas iespējām, kā arī saistību ar akadēmisko vidi. Jau vairākus gadus mācu studentus. Sākumā, strādājot laboratorijā, sāku apmācīt ERASMUS apmaiņas programmas studentus, un vairāk tās bija praktiskas nodarbības. Arī šobrīd Latvijas Universitātes P. Stradiņa medicīnas koledžā mācu biomedicīnas laborantus, un mēģinu viņiem pasniegt ne tikai sausu teoriju, bet arī pastāstīt praktiskas lietas, kas nāk tikai ar ilggadēju pieredzi. Laboratorijas darbs ikdienā ir sadalīts pa sfērām, tas nozīmē, ka darbinieks specializējas un apgūst padziļinātas zināšanas konkrētā jomā.
- gadā absolvēju Latvijas Universitātes Medicīnas fakultāti iegūstot ārsta grādu. Jāteic, ka laboratorijas medicīna pēdējos gados ir ļoti attīstījusies un pilnveidojusies, kas palīdz ārstiem ātrāk nonākt pie klīniskās diagnozes un uzsākt efektīvu pacienta ārstēšanu. Vēlos arī uzsvērt, ka laboratoriskā diagnostika nav tikai primārie diagnostikas testi, kas ir rutīnas izmeklējumi, bet arī kādā konkrētā saslimšanā sekundāri apstiprinoši testi, kas palīdz jau atklāt saslimšanu.
-Kā uzsākāt sadarbību ar Jēkabpils reģionālo slimnīcu?
-Slimnīcā tika meklēts ārsts laboratorijas nozarē, un viņiem bija interese jau tad, kad es biju rezidentūrā, bet es izvēlējos kā prioritāti pabeigt rezidentūru. Iegūstot laboratorijas ārsta sertifikātu piekritu strādāt Jēkabpils slimnīcas laboratorijā. Sākotnēji biju pārdomās, vai es to varēšu, bet tā kā man patīk izaicinājumi piekritu un nenožēloju savu izvēli.
-Kāda ir laboratorijas vadītāja darba specifika?
-Pirmais ir akreditācijas dokumentu uzturēšana un pilnveidošana, un laboratorijas kvalitātes vadība atbilstoši akreditācijas standartam, kurš nodrošina ātru un precīzu izmeklējumu veikšanu. Ļoti svarīgi organizēt laboratorijas darba nepārtrauktību, lai ne vienu mirkli nebūtu tā, ka nevaram nodrošināt pakalpojumus. Tāpat arī uzraudzīt laboratorijas testu kvalitāti, kas nozīmē augstu testu precizitāti, ko mēs varam sniegt saviem stacionāra pacientiem un ambulatorajiem klientiem. Vēl arī svarīga ir sadarbības organizēšana ar klientiem – slimnīcas un ambulatoriem speciālistiem, kuri uzticas mūsu laboratorijai un izmeklējumus norīko veikt pie mums. Nozīmīgi ir tas, ka mūsu slimnīcas laboratorijā analīzes varam veikt tepat uz vietas. Paraugi nekur nav jāved, un tāpēc varam pēc iespējas ātrāk izsniegt atbildi pacientam. Šis ir ļoti nozīmīgs faktors īpaši nodaļu pacientiem, kuriem ir sarežģītāka un komplicēta klīniskā situācija, lai varētu ātrāk uzsākt pareizu terapiju. Gan neatliekamā medicīniskā centra, gan stacionāra pacientiem, gan ambulatoriem klientiem, atkarībā no testa sarežģītības, maksimāli divu stundu laikā ir iespējams saņemt atbildi. Tas ir būtisks faktors, kāpēc pacientiem un klientiem mūsu laboratorijas pakalpojumi ir izdevīgi. Kā jau minēju, laboratorijas darbs ir nepārtraukti 24 stundu režīmā, tiek piedāvāti rutīnas izmeklējumi – bioķīmiskie, hematoloģiskie, aknu darbības rādītāji, sirds problēmas diagnosticējoši marķieri, nieru rādītāji. Viss, kas var palīdzēt apstiprināt aizdomas par konkrētu saslimšanu neatliekamās palīdzības nodaļā un slimnīcas nodaļu pacientiem, ir pieejams jebkurā diennakts laikā. Svarīgi atcerēties, testu rezultātu iegūšana ir atkarīga no analīžu specifikas, ir tādi, kur atbilde būs ātra, bet bioķīmiskām analīzēm būs vajadzīgs ilgāks analizēšanas laiks.
-Laboratorija nesen ir akreditēta. Tas liecina par kvalitātes prasību atbilstību, kas taču visām laboratorijām ir vienādas.
-Mēs pagarinājām akreditāciju, kas ir svarīga kvalitāti uzturoša procedūra. Akreditāciju piešķir uz pieciem gadiem un katru gadu notiek uzraudzība un tiek pārbaudīti dažādi ar analizēšanu saistīti kvalitātes procesi, un šādai akreditācijai ir pakļauta jebkura laboratorija. Visām ir vienots starptautisks standarts, kas jāievēro, vienalga vai tā ir slimnīcas laboratorija vai privāts uzņēmums. Visas laboratorijas izpilda šos kvalitātes nosacījumus, un prasības ir visiem vienādas.
Kāpēc jūs ieteiktu analīžu veikšanai izvēlēties tieši Jēkabpils reģionālas slimnīcas laboratoriju?
-Laboratorijā strādā augsti kvalificēti un sertificēti darbinieki, kā ar atrodamies uz vietas viegli pieejami. Vienalga vai pacients nāk uz laboratoriju pēc savas ierosmes, lai veiktu analīzes kā maksas pakalpojumu vai viņam ir ģimenes ārsta vai speciālista norīkojums, mums nozīmīgi ir atdot izmeklējuma rezultātus pēc iespējas ātrāk. Blakus lietas kā transportēšana, uzglabāšana var atstāt ietekmi uz izmeklējuma rezultātiem, kā arī pagarina atbildes saņemšanas laiku.
-Kur pieejama informācija par to, kādas analīzes var veikt slimnīcas laboratorijā?
–Informācija ir pieejama Jēkabpils slimnīcas mājaslapā. Var nākt un nodot paraugu dzīvajā rindā, vai arī pa tālruni pieteikties nodot analīzes sev vēlamā laikā. Ja tas ir ģimenes ārsta vai speciālista norīkojums, atbilde nonāk tieši pie viņa. Taču arī cilvēks pats jebkurā gadījumā var saņemt atbildi laboratorijā, un tā ir pieejama arī “Datamed” portālā. Īpaši cilvēki gados izvēlas saņemt izmeklējuma atbildi papīra formā pirms došanās pie ģimenes ārsta vai speciālista. Taču pacientiem vienmēr jāatceras, ka lielākā kļūda ir sākt interpretēt rezultātus pašam. Būtiski, ka rezultāti tiek izvērtēti kopā ar speciālistu, jo nevērtē tikai analīzes, bet ievāc anamnēzes datus par pacientu – klīniskie simptomi, to ilgums un raksturs, vai pacients ir kaut kur ceļojis, piemēram, saistībā ar infekcijas slimībām, kas ir aktuāli šobrīd, vai pacientam ir bijis kontakts ar citu cilvēku, kas slimo ar konkrētu saslimšanu. Tā var nonākt pie galīgās klīniskās diagnozes un uzsākt ārstēšanu.
-Kas veido analīžu izmaksas, jo nereti dzirdams, ka cilvēki ir neizpratnē, kāpēc tās tik dārgas, jo paņēma taču tikai asinis.
– Izmaksas veido daudzi faktori. Nozīmīgi saprast, ka testēšana ir saistīta ar analizatoru un reaģentu, kā arī ar analizēšanu saistītiem piederumiem, tajā skaitā kalibratori, kvalitātes kontroles, izmeklējumu trauciņi utt., bet nevar aizmirst arī papildu izmaksas – elektrība, personāla atalgojums, šķietami tāds sīkums kā cimdi, individuālie aizsardzības līdzekļi u.c piederumi, kas tad arī kopā veido galīgās izmaksas. Vēl svarīgs faktors ir tas, ka retāk veikti izmeklējumi būs dārgāki, jo nav apjoma, kas ļautu samazināt cenu. Bet cenšamies ieviest pakalpojumus, atbilstoši klientu vēlmēm. Jo lielāks pieprasījums, jo lielāka iespēja ieviest izmeklējumus, jo iespējamas zemāks izmaksas, bet galvenais iespēja ātri un kvalitatīvi veikt izmeklējumu uz vietas.
– Kādi būtu jūsu ieteikumi cilvēkam, kas vēlas veikt analīzes.
-Ja grib saņemt valsts apmaksātu pakalpojumu, ir svarīgi lai būtu ārsta nosūtījums konkrētas analīzes veikšanai. Tāpat nozīmīgi, lai ārstam, kurš raksta norīkojumu, ir līgums ar Nacionālo veselības dienestu, jo tikai tad pakalpojums būs valsts apmaksāts. Ja nav līguma – šis būs maksas pakalpojums. Iespējams veikt rutīnas izmeklējumus arī pēc paša iniciatīvas, lai pārbaudītu savu veselību. Šobrīd tas vēl ir izstrādes procesā, bet vēlamies piedāvāt sagatavotu analīžu sarakstu jeb paneli ar konkrētiem izmeklējumiem, ko mēs veiktu, lai pacients varētu pārbaudīt savu veselības stāvokli. Es uzskatu, ka cilvēkam ir pašam jārūpējas par savu veselību, tāpēc vēlamies attīstīt šādu pakalpojumu. Mums kā valsts un pašvaldības finansētai iestādei ir jāvērtē izmaksas, jo budžets ir ierobežots, un mēs daudzas lietas varam ieviest tikai pakāpeniski. Bet ar maziem soļiem varam nonākt pie lieliem mērķiem!
-Ir dzirdēts, ka visiem būtu aktuāli veikt HIV un hepatīta testu. Kāpēc? Cilvēki parasti aizbildinās, ka man jau nav, tāpēc nevajag.
-Tā ir viena no stigmām jeb aizspriedumiem tieši par šīm saslimšanām, ka mani tas neskar un man taču nekas nesāp. Bet ir nozīmīgi to visu diagnosticēt agrīni, kad slimība vēl ir “snaudošā” stāvoklī, lai pacients var uzsākt terapiju pēc iespējas ātrāk, nesagaidot klīniskos simptomus. Savukārt, runājot par hepatītiem, vairāk vēlos pieskarties B un C hepatītiem, kurus var iegūt ar asins starpniecību. Cilvēki domā, ka tas ir iespējams tikai medicīnas iestādē kādu procedūru laikā. Gluži pretēji, mūsdienās risks ir niecīgs, jo tiek ievēroti daudz un dažādi dezinfekcijas un sterilizācijas nosacījumi, bet inficēties var, piemēram, apmeklējot tetovēšanas salonu, liekot pīrsingu, veicot skaistumkopšanas pakalpojumus, tai skaitā, manikīru un pedikīru. Izmantojot šādus pakalpojumus, jūs meistaram varat droši jautāt, vai tiek ievēroti visi dezinfekcijas etapi, vai meistars spēj uzrādīt apmācību sertifikātus. To ir tiesīgs jautāt katrs klients, un meistaram jābūt kompetentam atbildēt uz klienta jautājumiem. Laboratorijā piedāvājam veikt primāros HIV un hepatītu testus, ievērojot konfidencialitātes politiku un Datu aizsardzības likumu. Un pat, ja mēs kā ārstniecības personas kaut ko zinātu, šī informācija par pacientu nekur un nekad netiek izpausta. Ja pacients šajos primārajos testos saņem atbildi, ka tie ir pozitīvi, tālāk tiek veikti apstiprinošie testi, ko jau veic Latvijas Infektoloģijas centrā. Tālāk jau tā ir infektologa kompetence, ja konkrēto gadījumu apstiprina iepriekš pieminētie apstiprinošie testi. Lasītāju iedrošināšanai veikt šos izmeklējumus, vēlos teikt, ka periodiski pati veicu šos testus, lai būtu pasargāta ne tikai es, bet arī apkārt esošie līdzcilvēki. Strādājot laboratorijā, ikdienā ir saskarsme ar pacientu materiāliem, kas ir jāuzskata par potencionāli infekcioziem.
-Kādi būtu jūsu ieteikumi pacientiem par sagatavošanos analīžu paraugu ņemšanai.
-Šī informācija ir pieejama slimnīcas mājaslapā, kur var izlasīt kādi nosacījumi jāievēro gatavojoties konkrētam izmeklējumam. Pacientam ir ļoti būtiski tos ievērot, jo no tā atkarīga analīžu rezultātu precizitāte. Saistībā par sagatavošanos izmeklējumiem būtu nepieciešams iztaujāt ārstējošo ārstu, kurš norīko uz analīzēm, un interesēties pašam, vai analīzes jāveic tukšā dūšā, kas ir svarīgi pie daudzām saslimšanām. Informāciju mājaslapā ar vien papildinām un aktualizējam, jo ir dažādas klīniskās vadlīnijas ne tikai laboratorijas, bet arī specialitātēs, un tām jāseko līdzi, lai pēc iespējas ātrāk nodotu informāciju pacientiem un ārstiem. Ja pacients par kaut ko nav pārliecināts, kas viņam jāņem vērā pirms analīžu nodošanas, vienmēr var zvanīt uz laboratorijas informatīvo tālruni un konsultēties. Protams, netiek sniegtas konsultācijas par analīžu rezultātiem, jo to var darīt tikai ārsts, un arī pacientu datu aizsardzība to nepieļauj.
-Kas jums kā laboratorijas vadītājai ir būtiski laboratorijas un slimnīcas darbā?
-Slimnīca – tas ir komandas darbs, ko varētu salīdzināt ar puzles likšanu pa gabaliņam. Lai varētu nonākt pie galīgās diagnozes, ir jāiesaistās dažādu specialitāšu mediķiem, tai skaitā laboratorijas darbiniekiem. Ja visi puzles gabaliņi pēc iespējas ātrāk saliksies kopā, mēs ātrāk redzēsim kopainu, un pacients ātrāk atveseļosies. Arī laboratorijā ir svarīgs komandas darbs, un man prieks, ka Jēkabpils slimnīcas laboratorijā ir mērķtiecīgi cilvēki, kas strādā profesionāli augstā līmenī, un es kopā ar kolēģiem varu skatīties vienā virzienā. Mēs visi esam tendēti uz attīstību un pilnveidošanos. Darbiniekiem vienmēr esmu teikusi, ka mana kabineta durvis ir atvērtas ierosinājumiem, dažādiem pilnveidošanās procesiem, lai rastu kopsaucēju, kas uzlabotu gan laboratorijas, gan slimnīcas darbu. Atbalstu slimnīcu, un arī eju ar ierosinājumiem, kā mēs varam attīstīties, lai varētu sniegt augsta līmeņa pakalpojumus pacientiem. Man kolektīvā ir nozīmīga savstarpēja sadarbība un cieņa. Cieņa vienam pret otru. Nav nozīmes, vai tas ir zemāka vai augstāka līmeņa darbinieks, jo mēs nekad nezinām, kurā brīdī kāds no mums var sniegt lielāko atbalstu pacientam, un mūsu visu mērķis ir pēc iespējas efektīvāk palīdzēt slimniekiem!
Autors: Inese Zone, “Brīvā Daugava”