AICINA UZLABOT DERMATOLOGU PIEEJAMĪBU LATVIJAS NOVADOS

Web-1920-–-1-1200x675.png

Informācija plašsaziņas līdzekļiem
Rīgā, 2021. gada 24.maijā

Melanomas pacientu atbalsta biedrība Soli priekšā melanomai aicina Veselības ministriju un Nacionālo veselības dienestu sadarbībā ar ārstu profesionālajām organizācijām un pacientu aizstāvības organizācijām izstrādāt skaidrus, vienotus kvalitātes kritērijus valsts apmaksātiem dermatologa pakalpojumiem un pārskatīt tarifus atbilstoši prasībām.

Melanomas modrības mēneša noslēgumā biedrība iesniegusi atbildīgajām valsts isntitūcijām vēstuli, vēršot  uzmanību, ka Latvijā ir reģioni, kur dermatologi pacientiem nav pieejami vispār – ne par maksu, ne valsts apmaksāti. Vietās, kur dermatologi ir pieejami, rindas bieži ir vairāku mēnešu garumā. Piemēram, Jēkabpils reģionālajā slimnīcā visas pieraksta vietas ir aizņemtas līdz augusta vidum.

Šogad maijā melanomas modrības mēnesī  biedrība „Soli priekšā melanomai” jau otro gadu rīkoja plašu sabiedrības izglītošanas kampaņuBalts arī ir skaisti par melanomu – bīstamāko ādas vēža formu, no kuras mūsu valstī ik gadu mirst vairāk nekā 70 cilvēku, bet vairāk nekā 200 saslimt.

Daudzos gadījumos gan saslimšana, gan nāve varētu tikt novērsta, ja mūsu valstī būtu sakārtotāka, labāk organizēta pacientu piekļuve dermatologam – speciālistam, kura apmeklējumam aizdomīga ādas veidojuma gadījumā ir jānotiek pēc iespējas agrīni. Ir zinātniski pierādīts – tikai par 0,2 mm plānāka melanoma atklāšanas brīdī nozīmē par 15% vairāk izglābtu dzīvību nākamajos 20 gados, uzsver Sondra Zaļupe, biedrības pārstāve, viena no vēstules autorēm.

Kā vēstulē norada biedrība, šobrīd dermatologa pakalpojumu sniegšanas prakse dažādās ārstniecības iestādēs var būtiski atšķirties, īpaši izbraukuma konsultācijās, kurās nereti nav viss pilnvērtīgas pacienta apskates veikšanai nepieciešamais aprīkojums.

Biedrība arī aicina palielināt valsts apmaksāto dermatologu konsultāciju skaitu pacientiem ar aizdomām par onkoloģisku ādas slimību, kā arī paredzēt, ka nosūtījumu pie onkologa aizdomu gadījumā par onkoloģisku saslimšanu var izsniegt arī dermatologs, kuram nav līguma ar Nacionālo veselības dienestu, lai nodrošinātu ātru, ērtu, savlaicīgu pacienta nokļuvi pie onkologa.

Šobrīd, ja dermatologs pacientam ir atklājis aizdomīgu ādas veidojumu vai to pat izgriež un apstiprina histoloģiski, cilvēkam ir jāiet pie ģimenes ārsta un jāsaņem nosūtījums onkologa apmeklējumam. Tas ir lieks solis, kas nevajadzīgi sarežģī un aizkavē ātru ārstniecības procesa uzsākšanu, kas melanomas gadījumā var maksāt dzīvību

Tāpat biedrība aicina rast iespēju nodrošināt ārstu specializētās apmācības vai izveidot apakšspecialitāti dermatoonkoloģijā, lai panāktu labāku agrīnas melanomas diagnostiku un izpratni par ārstēšanu onkologiskas saslimšanas gadījumā.

“No pacientu viedokļa mēs vēlētos skaidri atšķirt tos ārstus, kuri prot strādāt ar pacientiem, kam ir aizdomas par onkoloģisku ādas saslimšanu no tiem, kuriem šādu zināšanu trūkst,” uzsver S. Zaļupe.

Apzinoties problēmas agrīnas melanomas diagnostikas jomā, šogad biedrība sadarbībā ar dermatologiem melanomas modrības kampaņas “Balts arī ir skaisti!” laikā iedzīvotājiem organizēja aptuveni 150 bezmaksas vizītes ādas veidojumu pārbaudei ne tikai Rīgā, bet arī Jelgavā, Tukumā, Ventspilī un Jēkabpilī. Pārbaužu rezultāti vēl tiek apkopoti, bet jau tagad ir saņemtas ziņas par vairākiem atklātiem ādas vēža, tostarp arī melanomas gadījumiem, kas ir potenciāli bīstami dzīvībai. Vairākiem pacientiem atklāti arī  aizdomīgi ādas veidojumi, kur diagnoze vēl jāprecizē.

Vēstule iesniegta Veselības ministram Danielam Pavļutam, Nacionālā veselības dienesta direktoram Ārim Kasparānam, Latvijas Ārstu biedrībai, Latvijas Dermatovenerologu asociācijai, Latvijas Dermatovenerologu biedrībai un biedrībai “Dermatologi pret ādas vēzi”.

“Mūsu biedrības galvenā prioritāte ir pacients un uz pierādījumiem balstīta pacientu aizstāvība. Ir zinātniski pierādīts, ka agrīna melanomas diagnostika glābj dzīvības.  Tāpēc mūsu biedrība ir gatava aktīvi iesaistīties un sniegt priekšlikumus melanomas ārstēšanas procesa pilnveidē, lai panāktu svarīgāko – būtiski palielināt ikviena melanomas pacienta izredzes uz kvalitatīvu dzīvi,” uzsver Olga Valciņa, biedrības dibinātāja.

Sondra Zaļupe, Laura Breidaka, Olga Valciņa,
biedrības „Soli priekšāmelanomai”