GANDARĪJUMU SNIEDZ LABS ĀRSTĒŠANAS REZULTĀTS UN APMIERINĀTS PACIENTS

08/02/2022
Zanda-Barinska-apgriezts-1200x980.jpeg

Ginekoloģe Zanda Barinska jau pusgadu strādā Jēkabpils slimnīcā. Sadarbību ar slimnīcu raksturo kā pārmaiņas dzīvē, kuras bija nepieciešamas kā jauns izaicinājums pašai.  Kaut slimnīcā nostrādāts nepilns pusgads, esot skaidrs, ka darbs ir ļoti intensīvs. Kolektīvu Z. Barinska vērtē kā labu, ar visiem kolēģiem  vēl pamazām iepazīstoties un cer, ka arī turpmāk viss būs kārtībā tāpat kā līdz šim. 

-Kādas ir jūsu līdzšinējās darba gaitas?

-Pastāvīgā darbā medicīnā esmu jau kopš 2015. gada, kad pabeidzu augstskolu. Pirms tam strādāju arī studiju laikā vasaras brīvajos mēnešos Sieviešu konsultācijas kabinetā Balvos. Uzsākot studijas rezidentūrā – Ginekoloģija, dzemdniecība, dežūrēju RAKUS “Gaiļezers” un Ziemeļkurzemes reģionālajā slimnīcā kā ginekologs, dzemdību speciālists. Paralēli darbam stacionāros strādāju arī ambulatori. Pēc ginekoloģijas rezidentūras pabeigšanas strādāju vienu gadu kā stažieris Latvijas Onkoloģijas centra Onkoginekoloģijas nodaļā. Pagājušajā gadā uzsāku studijas apakšspecialitātē – onkoloģijas ginekologs, tās pašlaik arī turpinu.

 -Kāpēc izvēlējāties mediķa profesiju un tieši ginekoloģiju? 

-Mediķa profesija ir mans bērnības sapnis, kas ir piepildīts. Sapnis bija kļūt par ķirurģi, un tas viss ir izdevies. Pakāpeniski uzsāku veikt operācijas laparoskopiski. Cerams ar laiku to varēs attīstīt arī Jēkabpils slimnīcā. Pašlaik turpinu pilnveidot savas spējas arī pašreizējās rezidentūras laikā. Ginekoloģija bija mana izvēle, jo tas ir interesants, sarežģīts, mainīgs darbs, ko gribu padarīt perfekti un uz to arī tiecos.

-Ir specialitātes, kurās ārsti lielākoties saskaras ar cilvēkiem pusmūžā, kad sāk izausties hroniskas kaites. Ginekologa apmeklējums ir aktuāls no agras jaunības līdz pat vecumam. Kad un kāpēc jaunietei vajadzētu pirmo reizi doties pie ginekologa. Cik svarīgas ir regulāras pārbaudes visa mūža garuma, arī vecumā?

-Pie ginekologa nereti nāk mammas arī ar savām nesen dzimušajām meitiņām, tā, ka principā jau no dzimšanas brīža sākas šī novērošanās pie ginekologa. Taču standartā es teiktu, ka jānāk tad, kad pašai meitenei parādās neatbildēti jautājumi, ko varbūt ne vienmēr var izrunāt ar mammu. Ja šādu jautājumu agrīni nav, tad būtu jānāk tad, kad tiek uzsākta dzimumdzīve. Pārbaudes ir ļoti svarīgas, lai, piemēram, pirmsvēža vai onkoloģiskas saslimšanas tiktu diagnosticētas agrīni un tiktu saņemta maksimāli ātra ārstēšana. Aicinu ikvienu sievieti izmantot uzaicinājuma vēstules uz dzemdes kakla un krūts vēža pārbaudēm.

-Nereti sievietei nākas ginekologam izstāstīt savas sāpes, raizes – atklāt dvēseli. Ne velti tāpēc saka, ka katrai sievietei vajag atrast savu ginekologu, kam uzticēties. Kā jūs to izjūtas savā darbā. Cik svarīgi tas, ka paciente uzticas, ko jūs kā ārste no viņas gaidāt. 

-Domāju, ka tas ir svarīgs aspekts ar jebkuras specialitātes ārstu. Abpusēja cieņa, uzticēšanās panāk labāku pacientes ārstēšanu.
-Ko Jūs saprotat ar jēdzieniem sievišķība, sievietes sūtība? Mūsdienās tas ir  sarežģīti, jo ir tik daudz iespēju sevi dažādi izpaust, brīžiem grūti izvēlēties un saprast, kāda ir pareizā izvēle. Ko jūs  varēt ieteikt kā ginekologs un arī kā sieviete, kas taču arī daudz laika velta darbam, karjerai?

-Protams, ka mūsdienu pasaulē sievietes daudz laika velta karjerai, un tikai tad visam pārējam. Jāmācās atrast līdzsvaru starp darbu, ģimeni, draugiem, tad arī cilvēks būs laimīgs. Es mīlu savu darbu, nenožēloju, ka tajā esmu tik daudz ieguldījusi. Sievišķība katrai nozīmē savu, nav vienotas definīcijas. Manā izpratnē tā ir prasme pasniegt sevi, vēlēšanās mīlēt, atrast kompromisu, spēja palīdzēt citiem un prasme sasniegt mērķi.

 -Sievietes aprecas un  dzemdē arvien vēlāk, ko šajā ziņā var palīdzēt mūsdienu medicīna? 

-Jā, nereti izvēle nogaidīt ar grūtniecības plānošanu rezultējas ar to, ka ir grūtības spontāni iestāties grūtniecībai. Sievietēm rekomendēju laicīgi domāt par to un arī laicīgi nākt pie ārsta, ja tomēr saprot, ka grūtniecība ilgstoši neiestājas. Ginekologs to palīdzēs saprast un mēģinās maksimāli ātri saprast problēmu. Taču jāatceras, ka sieviete nav vienīgā, kam ir jāizmeklējas. Pāriem jādodas pie ārsta kompleksi, lai atrastu iespējamo neauglības cēloni.

-Daudz tiek informēts par to, ka cilvēki trauksmainajā ikdienā kļūst arvien depresīvāki. Sievietēm papildu risks ir menopauze, taču stresu var radīt arī citas situācijas, arī bērniņa gaidības un dažādas ginekoloģiskas problēmas. Kad par savām psiholoģiskajām sajūtām ir vērts runāt arī ar ginekologu?

-Var runāt jebkurā vizītē, bet jāatceras, ka ginekologs nav psihologs, psihoterapeits vai psihiatrs. Mēs varam tikai palīdzēt saprast pacientam, ka jāvirzās pēc palīdzības pie cita veida speciālista, ja ar mūsu rekomendācijām pacientam ir par maz. 
Covids, vakcinēšanās pret to, grūtnieču vakcinēšanās, par ko joprojām sievietēm ir bažas, ko varat ieteikt kā ginekoloģe? 

-Covid-19 vakcinācija ir droša gan plānojot bērniņu, gan grūtniecības laikā, gan laktācijas laikā. Ja ir jautājumi un bažas, katrai jāizrunā tās ar savu ginekologu.

-Nav noslēpums, ka mediķi darbā ir ļoti noslogoti. Kas darbā dod prieku, gandarījumu, ļaujot izturēt un turpināt? Kur rodat atslodzi ārpus darba?

-Darbā dod prieku labs ārstēšanas rezultāts un apmierināts pacients. Dzemdībās prieku rada jaundzimušais un laimes pārpildītās vecāku acis. Tas dod enerģiju un tālāku dzinējspēku uz priekšu darīt vēl vairāk. Ārpus darba mēģinu maksimāli atslogot smadzenes pavadot laiku dabā, sportojot, aizbraucot tālākos un tuvākos ceļojumos. Ja darbs tiek “ņemts” uz mājām ir grūti atpūsties un tas draud ar izdegšanu. Lai būtu laimīgs, visam jābūt sabalansētam.

 

Interviju sagatavoja: Inese Zone, “Brīvā Daugava”

Kontakti

Pacientu pieraksta tel. 62203333
Uzņemšanas nodaļas tel. 65237816
E-pasts: info@jrslimnica.lv

A.Pormaļa iela 125, Jēkabpils
LV-5201