ZOBU HIGIĒNISTE

13/11/2020
Daiga-Runce_higieniste.jpg

SIA “Jēkabpils reģionālā slimnīca” ilgstoši ir līgumattiecībās ar Nacionālo veselības dienestu, kas nodrošina zobārstniecības pakalpojumu sniegšanu bērniem par valsts budžeta līdzekļiem.

Jēkabpils reģionālās slimnīcas zobārstniecības nodaļas profesionālie speciālisti sniedz zobārstniecības pakalpojumus rindas kārtībā bērniem līdz 18 gadu vecumam, kuru zobārstniecības pakalpojumi no valsts budžeta līdzekļiem tiek apmaksāti pilnā apjomā. Zobārstniecības pakalpojumos ir iekļautas arī ortodonta konsultācijas un zobu higiēnista pakalpojumi.

ORTODONTIJA:
Ortodonta konsultācija tiek sniegta pacientiem iedzimtu sejas-žokļu šķeltņu gadījumos vecumā līdz 22 gadiem;
Bērniem līdz 18 gadu vecumam tiek apmaksāta pirmreizēja ortodontiska konsultācija.

ZOBU HIGIĒNA:
Reizi gadā bērniem tiek apmaksāta arī zobu higiēna – 2 līdz 18 gadu vecumā;
Divas reizes gadā zobu higiēnas pakalpojumus bērni var saņemt 7, 11 un 12 gadu vecumā.

Iepazīsimies ar topošo Jēkabpils poliklīnikas zobārstniecības nodaļas komandas papildinājumu – zobu higiēnisti Daigu Runci.

Kā Jūs nolēmāt savu dzīvi saistīt ar zobārstniecību? Kādēļ izvēlējāties kļūt tieši par zobu higiēnistu?

Mana profesijas izvēle nav tas ideālais variants, kad jau bērnu dārzā būtu sapņojusi kļūt par zobu higiēnisti. Viss notika lēni un pamazām, vidusskolas pēdējās klasēs, kad tiešām bija jāpieņem lēmums, ko tad īsti izvēlēties. Domājām visa ģimene. Bija jālīdzsvaro vēlmes ar iespējām, jāsaprot vai mana izvēlētā joma būtu vajadzīga vienmēr un visur, un līdz ar to es būtu pieprasīta darba tirgū. Mans galvenais uzstādījums ir – jebkurš darbs ir labs, bet tas jādara profesionāli un pēc labākās sirdsapziņas.

Ko Jūs ieteiktu jauniešiem, kuri vēlas strādāt šajā profesijā?

Neatkarīgi no profesijas izvēles es iesaku nospraust sev noteiktu mērķi, neapstāties, kamēr tas nav sasniegts. Labas lietas prasa daudz laika un smagu darbu.

Kas šajā darbā Jums sagādā gandarījumu?

Mans mērķis ir palīdzēt cilvēkiem. Esmu priecīga, ja es spēju motivēt kādu pacientu sākt pievērst vairāk uzmanības zobu kopšanai. Ja esmu mazinājusi bailes no zobārstniecības, tad jau tas ir liels ieguvums arī pacientam.

Kādas ir būtiskākās atšķirības ikdienā strādājot ar krasi atšķirīgām pacientu grupām – pieaugušajiem un bērniem?

Darbā ar bērniem vai jebkuru citu pacientu grupu ir jābūt iejūtīgam, empātiskam. Visa pamatā ir pozitīva komunikācija un savstarpējā kontakta nodibināšana. Katrs pacients ir jāiepazīstina ar manipulācijām, kas tiks veiktas. Jāizvēlas valoda un termini, ko saprot pacients. Pacientam nevajadzētu just kaunu vai nosodījumu. Darbā ar bērniem ir jābūt ļoti pacietīgam, maigam, jāiegūst bērna uzticība, jābūt gatavam pielietot fantāziju. Bērns ir pakāpeniski jāiepazīstina ar zobārstniecības aparatūru, instrumentiem, jāsniedz paskaidrojumi “bērnu valodā”, piemēram, pūsteris jāsauc par vējiņu, jāļauj to izjust uz rokas, lai bērns pārliecinātos, ka tas neizraisa sāpes. Pirmā vizīte ir vairāk kā iepazīšanās, nevajadzētu uzreiz sākt ar procedūru, ja nav sadarbības ar bērnu. Ar pieaugušajiem ir nedaudz vieglāk. Pirmā vizīte nav jāveltī iepazīstināšanai ar kabinetu, bet var jau veikt manipulācijas.

Daudziem bērniem ir bail doties pie zobārsta. Vai higiēnistam šajā ziņā darbs ir mierīgāks un nav jāsaskaras ar pacientu bailēm vai uztraukumu?

Nē, arī zobu higiēnista darbā ir jāsaskaras ar bailēm. Tās parasti jau ir radušās iepriekš, iespējams, ka ir bijusi negatīva pieredze zobārstniecības kabinetā. Ja pacients ir nobijies, satraukts, tad jānoskaidro iemesls un jācenšās to mainīt.

No kāda vecuma jāsāk tīrīt zobi?

Mutes dobums jāsāk kopt jau zīdaiņa vecumā ar samitrinātu marlīti notīrot smaganas, mēli un vaigus no iekšpuses. Zobi jātīra līdz ar pirmā zobiņa parādīšanos, jau tad, kad zobiņu tikai nedaudz var redzēt caur smaganu. Nav jāgaida, kad zobs izaugs pilnībā vai izaugs visi zobi. Jo ātrāk tiks sākti mazgāt zobiņi, jo mazāka iespēja rasties kariesam. Kamēr pirmais zobiņš nav izšķīlies līdz galam, mutes dobums ir jātīra ar ūdenī samitrinātu marles gabaliņu vai uzpirksteni. Pirmajam zobiņam pilnīgi izšķiļoties ir jāsāk lietot zīdaiņu zobu sukas ar īpaši mīkstiem sariņiem. Zobu mazgāšana, biežums nemainās. Mainās tikai zobu pastas daudzums.

No kāda vecuma Jūs rekomendējat sākt apmeklēt zobārstu un zobu higiēnistu?

Pirmajam apmeklējumam ir jābūt līdz 1 gada vecumam. Tas ir tāpēc nevis, lai uzreiz veiktu kādu manipulāciju, bet gan lai ar vecākiem pārrunātu mutes kopšanu, uztura ietekmi uz mutes dobumu un zobu veselību, izrunātu preventīvos kariesa pasākumus. Jo vairāk būs nesāpīgas vizītes, jo mazāka iespēja rasties bailēm.
Pirmā vizīte pie zobu higiēnista ir ieteicama 2,5-3 gadu vecumā, kad ir pilns piena sakodiens.

Cik būtiski bērnam ir apmeklēt zobu higiēnistu?

Bērnam ir būtiski apmeklēt gan zobārstu, gan zobu higiēnistu. Zobu higiēnists sīki un smalki izskaidros, kā pareizi tīrīt zobus, cik bieži, cik ilgi. Palīdzēs izprast zobu mazgāšanas nozīmi, notīrīs zobus, aplicēs fluorīdus saturošus līdzekļus pret kariesu. Vizītes pie zobu higiēnista pamazām pieradina pie manipulācijām, tādā veidā mazinot bailes no zobārstniecības.

Cik regulāri bērnam ir jāapmeklē zobārsts un zobu higiēnists?

Apmeklējuma biežums ir atkarīgs no kariesa riska grupas. Optimāli zobārsts un zobu higiēnists ir jāapmeklē reizi 6 mēnešos.

Kā vecākam iedrošināt bērnu apmeklēt zobārstu un nebaidīties no tā?

Jau pašos pamatos nevajadzētu bērnu biedēt ar zobārstu. Zobārsta apmeklējums nedrīkst būt kā sods. Bērnam jāstāsta, ka zobārsts ir zobu draugs, kurš palīdz zobiņiem būt veseliem un atbrīvo no zobgraužiem. Zobārsta vizīte kopīgi jāgaida kā ļoti patīkams pasākums. Bērns ir jāiedrošina. Šī iemesla dēļ ir ieteicams pēc iespējas agrāk veikt pirmo vizīti pie zobārsta un zobu higiēnista, lai nākamajās vizītes nebūtu bail. Ja vecākiem ir bijusi negatīva pieredze pie zobārsta, tad nevajadzētu par to stāstīt bērnam, jo tad bērns domās, ka tas pats sagaida arī viņu. Vecākiem būtu jāizvairās no šādiem izteicieniem – tev nesāpēs, tev neko nedarīs, nebaidies, jo bērns uzreiz sāks uztraukties, domās par sagaidāmo, pieliks klāt fantāziju un būs negatīvā pozīcijā. Pirms vizītes ir iespējams iepazīties ar zobārstniecības kabineta izvietojumu 3D virtuālajā tūrē mājaslapā tirizobi.lv. Šajā mājaslapā var atrast svarīgu informāciju par mutes, zobu kopšanu, uzturu vecākiem un arī bērniem saprotamā veidā.

Kādēļ bērniem un arī pieaugušajiem ir nepieciešams tīrīt zobus vismaz 2 minūtes?

Ir pierādīts, ka mazgājot zobus 2 minūtes, zobs tiek kārtīgi nomazgāts no visām virsmām. Tomēr ir jāpievērš liela uzmanība zobu birstes un zobu pastas izvēlē. Izvēloties pareizi, zobu tīrīšana ir daudz efektīvāka. Ja runa ir par bērniem, tad ļoti svarīga ir zobu pārtīrīšana, kas jāveic vecākiem pēc katras zobu mazgāšanas, jo bērna motorika nav tik labi attīstīta kā pieaugušajiem un tas liedz zobus iztīrīt pietiekami labi. Tas nenozīmē, ka pašam bērnam nav jāmazgā zobi, bet vecākiem ir jāparbauda cik labi zobiņi ir izmazgāti. Bērna zobi jāpārmazgā apmēram līdz 12 gadu vecumam. Vecākiem noderēs kanālā youtube.com atrodamais video “Zobu pārtīrīšana”, kurā parādīts kā ātri un labi pārtīrīt zobus visu vecumu bērniem. Protams, ka nedrīkst aizmirst par zobu diegu, kas jāizmanto katru vakaru pirms zobu mazgāšanas gan bērniem, gan pieaugušajiem.

Vecākiem nereti nākas saskarties ar grūtībām tīrot zobus bērniem, piemēram, ir grūtības noturēt bērna uzmanību divas minūtes, bērnam rodas diskomforts zobu tīrīšanas laikā u.c., sakiet, lūdzu, kā vecākiem visefektīvāk panākt divu minūšu zobu tīrīšanu bērniem? Kas jāņem vērā izvēloties atbilstošu zobu birsti un pastu bērnam, lai zobu tīrīšana kļūtu patīkama?

Vecākiem ir jārāda piemērs zobu mazgāšanā un jāskaidro cik tas ir svarīgi. Ja vecāki nemācīs bērnam mazgāt zobus un paši to nedarīs, tad, protams, bērns neizpratīs vajadzību mazgāt zobus. Vecākiem ir jāsāk ar sevi un tad šie ieradumi jānodod tālāk bērnam, jo bērni ir vecāku spogulis. Ja vecāki paši nerūpējas par saviem zobiem, tad bērni nerūpēsies par savējiem un būs protests pret zobu mazgāšanu. Ir jāuzslavē bērns par katru reizi, kad tiek izmazgāti zobi. Jāstāsta, ka balti zobiņi ir skaisti. Visiem multfilmu varoņiem ir balti zobi, bērniem vienmēr ir kāds varonis, kurš būs vismīļākais, kuram vēlēsies līdzināties un tā var kļūt par motivāciju. No sākuma bērnam var būt diskomforts, bet tas nenozīmē, ka tāpēc nebūtu jātīra zobi. Zobu mazgāšanu var arī padarīt jautrāku, piemēram, ja bērns mazgā zobus katru dienu divas reizes veselu mēnesi, tad mēneša beigās saņem dāvaniņu. Kamēr bērnam ir pāris piena zobiņi, tikmēr nav nepieciešams mazgāt divas minūtes. Bērniem visefektīvākā zobu tīrīšanai ir KAI metode, kurā tiek notīrītas K-kožamās, A-ārējās un I-iekšējās virsmas. Jātīra ar atrām, vibrējošām kustībām.
Bērnu zobu birstei jābūt mazai galviņai ar maigiem, mīkstiem sariņiem, kas nekairina smaganas. Zobu birstes izvēlē var iesaistīt arī bērnu, lai izvēlās kādā krāsā, ar kādu dzīvnieciņu vai multfilmu varoni, tas jau radīs pozitīvas emocijas, kas saistīsies ar zobu mazgāšanu. Zobu pastu ieteicams izvēlēties bez liekām garšām, jo tas var radīt vēlmi zobu pastu uzreiz norīt. Zobu pasta nav gardums. Zobu pasta jāizvēlas ar neitrālu garšu. Zobu pastas sastāvā obligāti ir jābūt fluoram 1000-1500ppm. Zobu pastas daudzums, kas jāliek uz zobu birstes atšķiras – līdz 2 gadu vecumam jāliek plans slānītis, no 3 gadu vecuma pastas daudzums jāpalielina līdz “zirņa lielumam” un no 6 gadu vecuma rekomendē zobu pastu likt pa visu zobu birstes galviņu. Bērni nedrīskt lietot baltinošās pastas, balinošās pastas un pastas ar antibakteriālu darbību. Jālieto neabrazīvas pastas.

Arvien biežāk pacienti pie zobārstiem un higiēnistiem vēršas ar interesi par elektriskajām zobu birstēm. Sakiet, lūdzu, kāda ir Jūsu nostāja šajā jautājumā? Vai tās atvieglo zobu tīrīšanas rutīnu bērniem un padara to patīkamāku?

Elektriskā zobu birste aplikumu noņem daudz efektīvāk nekā manuāli lietojamā zobu birste. Tā veic vibrējošas 62000 kustības minūtē. Elektriskajām zobu birstēm jau ir ieprogrammētu 2 minūšu taimeris, respektīvi, tā pati izslēdzas, kad ir pagājušas 2 minūtes. Dārgākas mehāniskās zobu birstes ir pieejamas ar bluetooth funkciju, kas ļauj zobu birsti savienot ar aplikāciju telefonā, kas bērniem zobu tīrīšanu padarīs daudz jautrāku. Elektriskajām zobu birstēm ieteicams lai ir spiediena sensors, kas brīdinās par to, ka tiek pielietots pārāk liels spēks tīrot zobus. Mehāniskajām zobu birstēm var būt dažādi intensitātes režīmi. Elektriskā zobu birste ir liels ieguldījums zobu veselībā, tāpēc arī viena ģimene var lietot vienu elektriskās zobu birstes kātu un mainīt tikai galviņas, katram ģimenes loceklim nav jābūt savai elektriskajai zobu birstei, tikai galviņai. Piedāvājumā ir dažādas zobu birstes galviņas, tās var izvēlēties atkarīgi pēc vajadzībām.

Zināms, ka sedācija ar smieklu gāzi ir viens no veidiem, kā bērniem padarīt zobu ārstēšanu daudz patīkamāku un vienkāršāku. Kāda ir Jūsu nostāja attiecībā par smieklu gāzes pielietojumu bērnu zobārstniecībā?

Uz šo jautājumu nevaru atbildēt, jo neesmu saskārusies ar šādu metodi.

Un nesaistīti ar zobārstniecību – kā Jūs atpūšaties/restartējaties ārpus darba un studiju laika? Kādi ir Jūsu hobiji?

Brīvo laiku maksimāli cenšos pavadīt aktīvi. Visbiežāk pastaigājos vai skrienu ar savu mīluli, suni Aleksu. Gara pastaiga pēc nogurdinošas dienas ir vislabākais veids kā restartēties. Man ir sēdošs darbs, tāpēc ir jāvingro, lai ar laiku nerastos veselības problēmas.

Kontakti

Pacientu pieraksta tel. 62203333
Uzņemšanas nodaļas tel. 65237816
E-pasts: info@jrslimnica.lv

A.Pormaļa iela 125, Jēkabpils
LV-5201